TOEFL Nedir?

TOEFL (Test of English as a Foreign Language), yurt dışında alacağınız her türlü akademik eğitimi mümkün hale getirecek bir İngilizce dil sınavıdır. Dünyaca kabul gören TOEFL sınavı, 100’den fazla ülkede, binlerce eğitim kurumunda geçerliliğe sahiptir. Amerika'da eğitim veren üniversiteler başta olmak üzere Avustralya, Kanada, İngiltere gibi ülkelerin eğitim kurumlarında kendinize yer bulmanızı sağlayacak TOEFL testi, dünyanın en iyi 100 üniversitesinin tamamında İngilizce seviyesi belgesi olarak kabul edilir. Yurt dışında üniversite veya yüksek lisans gibi hedefleriniz ya da hayalleriniz varsa, TOEFL sınavına girmek ve hatta bu sınavdan yüksek bir not almak sizin için en çok öneme sahip konulardan biri durumundadır

TOEFL IBT ( IBT: INTERNET-BASED TEST )

2005 yılından bu yana uygulanan bu test, TOEFL sınav merkezlerinde elektronik bir ortamda gerçekleştirilir ve adaylar bu sınavda, İngilizce bilgilerinin ölçüldüğü 4 farklı bölümde oluşturulan sorulara cevap verirler.

READING

Adaylar bu bölümde, okudukları birkaç farklı akademik metin üzerinden oluşturulan sorulara cevap bulmaya çalışır. Bu sorular metnin ana fikri, kelime dağarcığı, çıkarıma dayalı yorumlar gibi alanları hedef alır. Testin yapısı gereği, okunacak konuya dair önceden oluşturulmuş bir bilgi birikimine ihtiyaç duyulmaz.

LISTENING

Adaylara bu bölümde birbirinden farklı uzunluklarda ses kayıtları dinletilir. Dinleme esnasında, adayların not almasına izin verilen bu bölümde, parçaların her biri yalnızca 1 kere dinletilir. Çoğunlukla akademik konular ve öğrenci diyalogları üzerinde yoğunlaşan ses kayıtlarına dair soruların cevaplanması istenir.

SPEAKING

Birçok öğrenci adayının korkulu rüyası olan bu bölümde çeşitli tiplerdeki sorulara “konuşarak” cevap verilmesi istenir. Bu konuşma bölümlerinin bazıları; adaylara yöneltilecek sorulara verilecek olan kısa cevaplardan oluşur. Geri kalan format ise adayların okuyacakları bir metin sonrası dinleyecekleri ses kaydını göz önünde bulundurarak, konu hakkında yorum yapılmasını ister. Bir diğer format ise dinleyeceğiniz bir akademik konuşmaya karşılık hazırlayacağınız konuşmayı kaydederek değerlendirir. Tüm cevaplar dijital ortamda kaydedilir.

WRITING

İki bölümden oluşma yazma kısmı, okuma ve dinleme yetilerinizi de test eder. Bir okuma metni ile başlayan ve ses kaydı ile devam eden ilk testte yapmanız gereken; edindiğiniz bilgiler ile bir özet oluşturarak konunun önemli noktalarının üzerinden geçmek ve metin ile ses kaydı arasındaki bağlantıları incelemektir. İkinci kısımda ise yazacağınız kompozisyon ile, size verilen konuya dair görüş ve düşüncelerinizi belirtmeniz istenir.

ERSİNHOCA.COM ile TOEFL Hazırlık Dersleri

ERSİNHOCA.COM size TOEFL sınavına hazırlık imkânının yanı sıra Genel İngilizce bilgi ve becerinizi arttırma konusunda da çok önemli bir destek sunmaktadır. ERSİNHOCA.COM, hem TOEFL gibi kritik bir İngilizce dil sınavını geçmenizi garantileyecek, hem de size İngilizce konusunda gerekli altyapıyı sağlayarak hayatınızın akademik ve kariyer alanlarında gelişimini hızlandıracaktır. Tüm dünyada etkinliği kanıtlanmış kaynakların* kullanıldığı derslerde, TOEFL sınavını geride bırakmanız için gerekli tüm stratejileri öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda da üst düzey bir İngilizce yetisine sahip olacaksınız. Ayrıca yapılan TOEFL denemeleri sayesinde, derslerde öğrenilen stratejileri uygulayarak sınavdan alacağınız puanı maksimum seviyeye çıkarmak sizin için hayal olmaktan çıkıp, ulaşabileceğiniz bir hedef haline dönüşecektir.

ERSİNHOCA.COM ile sürdüreceğiniz hazırlık çalışmaları sadece ‘birebir’ ya da en fazla 4 öğrenciden oluşan gruplar halinde olacaktır. Bu da sizin tüm potansiyelinizi ortaya çıkarmak ve performansınızı mükemmel bir seviyeye ulaştırmak için en iyi fırsatı sunacaktır.

*ETS, KAPLAN, BARRON’s, HEINLE, LONGMAN, CAMBRIDGE…