IELTS Nedir?
IELTS (International English Language Testing System) Sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde çalışmak veya eğitim almak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan uluslararası bir sınavdır.                         
IELTS Sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde eğitim almak ya da çalışmak isteyenlerin İngilizce dil seviyelerini değerlendirmek için yapılan bir sınavdır. Birçok ülke tarafından kabul edilen uluslararası geçerliliği yüksek bir sınavdır. IELTS Birleşik Krallık Cambridge Üniversitesi, British Council ve Avustralya ortak mülkiyetindedir.
Ülkemizde British Council ve IDP Türkiye kurumları tarafından yapılmaktadır.

IELTS Puanı Ne Amaçla Kullanılır?
Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda dahil olmak üzere pek çok ülkede eğitim görmek ve iş başvurusunda bulunmak için IELTS sonucu talep edilmektedir. Dünyadaki pek çok profesyonel kurum, göçmenlik büroları ve diğer hükümet kurumları IELTS puanı ister. 100’den fazla ülkede binlerce kurum IELTS Sınav Puanına göre hareket eder.
Avustralya, Kanada ya da Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşulan ülkelere göçmenlik başvurularında dil şartı olarak IELTS istenmektedir.
Ülkemizde Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi gibi pek çok üniversite, öğrencileri hazırlık sınıfından muaf tutmak için IELTS ya da TOEFL gibi sınavları geçerli sayar.
Ayrıca ülkemizde özel sektörde birçok kuruluşun iş başvurularında (THY pilot alımı, bankacılık vb.)  IELTS sınav sonucu istediği görülmektedir.

SINAV İÇERİĞİ HANGİ BECERİLERİ ÖLÇER?
IELTS, dört dil becerisini (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) kapsayan bir sınavdır. IELTS adayları, sınavın dört ayrı bölümü için birbirinden bağımsız olan 4 not alırlar. Her beceri 1-9 puan arasında değerlendirilir. Bu notların ortalaması genel sınav notunu oluşturur. 4 becerinin puan ortalaması alınarak IETS skoru 9 üzerinden hesaplanır.

IELTS SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?
IELTS sınavına hazırlanırken yararlanabileceğiniz yerli ve yabancı kaynaklar bulunmaktadır ancak bu noktada benim tavsiyem Yabancı Kaynaklarla sınava hazırlanmanız olacaktır. Her ne kadar İngilizce eğitimi ve öğretiminde başarılı olsak da, İngiliz kökenli IELTS’e çalışırken bütün dünyada kendini kanıtlamış yayınlarla çalışmak en yüksek faydayı sağlayacaktır. KAPLAN, BARRON’S, CAMBRIDGE, COLLINS ve HEINLE gibi yayınlar kullanarak sınavdan alacağınız puanı en üst seviyelere çıkarabilirsiniz. 
Her bir alan için ayrı çalışma yapmanız gerekir. Speaking, Writing, Listening ve Reading için zamana karşı yarıştığınızı unutmayın. Uzman ve tecrübeli bir eğitmenden yardım almanız gerektiğini bilmelisiniz. Her sınavda olduğu gibi IELTS’de de sizin için çok önemli ipuçları yer almaktadır ve ortalama 6,5 ve üzerinde not ortalamasının üzerine çıkmak için sadece bilgi değil aynı zamanda teknik konulara da hakim olmalısınız. Özellikle Writing alnında bu bilgilere ve taktiklere çok ihtiyaç duyacaksınız.

IELTS SINAVINA BAŞVURUMU NASIL YAPACAĞIM?
Bu konuda IDP IELTS ya da British Council web sayfalarına bakmalısınız.